Dla pacjenta

 1. Czy ból zęba oznacza, że trzeba będzie leczyć go kanałowo?

  To zależy od typu zapalenia miazgi. Ból zęba jest naturalną oznaką stanu patologicznego występującego w obrębie miazgi. Jeżeli zapalenie to jest odwracalne, podejmuje się leczenie polegające na opracowaniu ubytku próchnicowego i założeniu wypełnienia. Jeśli jednak zapalenie miazgi oceniane jest jako nieodwracalne, konieczne jest leczenie kanałowe. O wyborze metody decyduje lekarz stomatolog, opierając się na wyniku badania i wywiadzie z pacjentem.

 2. Ząb boli przy nagryzaniu. Co to znaczy?

  Ból podczas nagryzania może niestety świadczyć o zaawansowanej chorobie miazgi. Taki stan wymaga błyskawicznej interwencji stomatologicznej, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u dentysty. Choroba miazgi wiąże się z leczeniem kanałowym. Co ważne, reakcja bólu może pojawić się zarówno na zębach już leczonych zachowawczo, tj. posiadających wypełnienia, jak i na zębach powierzchownie wyglądających na zdrowe.

 3. Dlaczego czuję ból zębów w reakcji na zimno?

  Nadwrażliwość na zimno może być powodowana odsłoniętymi szyjkami zębowymi, które fizjologicznie powinny znajdować się poniżej linii dziąsła. Na podobne dolegliwości o charakterze przejściowym mogą też uskarżać się pacjenci po zabiegach wybielających. Jeżeli zęby nie wykazują ognisk próchnicowych, można zastosować zmianę pasty do zębów. Na rynku dostępne są pasty, których skład sprzyja zmniejszaniu kanalików zębinowych i obniżaniu przewodnictwa termicznego (np. Sensodyne, Elmex).

 4. Czy warto leczyć zęby mleczne u dzieci?

  Nie tylko warto, ale trzeba. Pamiętajmy, że próchnica to choroba zakaźna. W okresie wchodzenia w wiek wymiany uzębienia z mlecznego na stałe, bakterie powodujące próchnicę mogą atakować świeżo wyrzynające się zęby stałe. Szkliwo młodych zębów stałych u dziecka jest bardziej podatne na próchnicę, niż u osoby dorosłej. Dlatego zdecydowanie należy przykładać dużą uwagę do higieny zębów mlecznych i regularnie odwiedzać dentystę, aby je leczyć.

 5. W jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby?

  Aby skutecznie umyć zęby należy zastosować następującą technikę:

  • Szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni w stosunku do dziąseł.
  • Przesuwaj szczoteczkę delikatnie, kolistym ruchem.
  • Szczotkuj kolejno powierzchnię zewnętrzną, wewnętrzną i żującą zębów.
  • W celu dokładnego oczyszczenia wewnętrznej powierzchni zębów przednich, ustaw szczoteczkę pionowo i wykonuj ruchy w górę i w dół.
  • Nie zapominaj o szczotkowaniu języka. Dzięki temu pozbędziesz się z jamy ustnej bakterii i zachowasz świeży oddech.
 6. Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

  Pacjentkom planującym ciążę zaleca się wcześniejsze zadbanie o zęby i wyleczenie ubytków. Kobiety ciężarne miewają napady głodu w nocy, a po takich przekąskach rzadko myją zęby. To sprzyja rozwojowi próchnicy. Pierwsze trzy miesiące to dla wielu kobiet okres nudności i wymiotów. Jeżeli podczas szczotkowania bocznych zębów odczuwasz odruch wymiotny, myj zęby ostrożniej.

  Będąc w ciąży nie unikaj wizyt u dentysty!

  O ile Twoja ciąża nie jest zagrożona, bez przeszkód możesz, a nawet powinnaś leczyć zęby. Pacjentkom w ciąży podaje się delikatniejsze znieczulenia bez adrenaliny. Zabieg będzie bezbolesny. Jeżeli konieczne jest usunięcie zęba, najlepiej zrobić to w drugim trymestrze ciąży.

  Pacjentkom ciężarnym nie wykonujemy zdjęć rentgenowskich.

 7. Wybielanie

  Naturalny, piękny i biały uśmiech przyciąga uwagę. Jest to część Naszego wizerunku i wyglądu zewnętrznego, przez co jest bardzo ważny. W ramach zabiegów stomatologii estetycznej wykonujemy wybielanie zębów żywych oraz martwych.

  W metodzie nakładkowej stomatolog pobiera wyciski w celu wykonania indywidualnych nakładek na zęby, a pacjent w swoim domu aplikuje do nich żel wybielający, umieszcza je na zębach i pozostawia na noc (od 4 do 8 godzin). Cały proces trwa około 8–10 nocy. Efekty można zauważyć już po pierwszej lub drugiej nocy.

  Wybielanie martwych zębów różni się od wybielania zębów żywych. Ujścia kanałów należy zabezpieczyć preparatem chroniących tkanki okołowierzchołkowe przed podrażnieniami. W przypadku zębów martwych preparat wybielający umieszcza się wewnątrz komory zęba na 3–4 dni. Jeżeli efekt nie jest zadowalający, zabieg powtarza się do trzech razy.